środa, 28 września 2016

Certyfikat SSL to narzędzie, które poświadcza wiarygodność domeny

Aktualnie niemal każda witryna internetowa, czy to hobbystyczna, czy to firmowa – zachęca nas do założenia własnego konta, dzięki któremu zyskamy różnego rodzaju profity. W sytuacji, kiedy dana witryna spełnia rolę sklepu internetowego – aby dokonać zakupów koniecznym jest rejestracja takiego konta lub ewentualnie zrezygnowanie z rejestracji, ale podanie danych osobowych i tak nas nie ominie.
Kiedy kilka lat temu nastąpiło wielkie szaleństwo zakupów przez Internet większość z nas podchodziła do tego tematu z ogromnym dystansem. Nie da się ukryć, że co rusz zasłyszane historie o znajdujących się w przesyłkach śmieciach czy warzywach nie zachęcały nas w żadnym wypadku do kupowania w taki sposób. Z czasem jednak witryny były ulepszane, zaczęto wprowadzać regulaminy sklepów, a oszuści nie byli już tak bezkarni jak dotychczas.
Jednym z głównych zabezpieczeń świadczących o rzetelności firmy stał się certyfikat SSL. Czym jest, jak rozpoznać jego istnienie na konkretnej stronie www i jaką spełnia funkcjonalność? O tym przeczytacie poniżej.
Certyfikat SSL to narzędzie, które poświadcza wiarygodność domeny lub domeny i jej właściciela. Certyfikat SSL stał się gwarantem bezpiecznego szyfrowania danych, które przesyłane są pomiędzy nami – użytkownikami, a serwerem. Nad gwarancją czuwa podmiot niezależny, czyli usługodawca odpowiadający za certyfikat.
Szyfrowanie danych odbywa się za pomocą określonej długości klucza – oczywiście im taki klucz jest dłuższy, tym bardziej staje się skomplikowany dla potencjalnego hakera, który poluje na luki w zabezpieczeniach i który chciałby wykraść nasze dane. Aktualnie wykorzystuje się certyfikaty o 128 oraz 256 bitach.
Jak zwykły Kowalski może ocenić istnienie certyfikatu SSL na danej stronie, a tym samym dowiedzieć się, że przy chęci zakupu jakiegoś produktu jego dane personalne będą bezpiecznie? Istnieje kilka metod, aby bardzo szybko to zweryfikować.

  1. Witryna, która posiada certyfikat SSL posiada przy domenie https:// - brak certyfikatu ukaże jedynie http://.
  2. Przy nazwie domeny, która posiada certyfikat SSL, pojawia się ikona zamkniętej kłódki.
  3. Jeżeli pasek adresu zmienia kolor na zielony oznacza to, że witryna dysponuje najwyższym stopniem bezpieczeństwa – z reguły tego typu zabezpieczenia stosowane są na stronach banków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz